mikulov

Jen těžko hledat město s hezčí polohou než právě Mikulov. Je rozložený na  výběžcích Pálavských vrchů a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.
Dominantou Mikulova je barokní zámek, sídlo Regionálního muzea, kde objevíte nejrozsáhlejší tuzemskou expozici vinařství a vinohradnictví s unikátním obřím vinným sudem. Obrazová galerie vám připomene šlechtický rod Dietrichsteinů, pod jejichž vládou město vzkvétalo po několik staletí. Pozornosti by neměla uniknout ani zámecká knihovna a expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou. Aktuální informace naleznete na www.rmm.cz

Návštěva Mikulovska se neobejde bez vína, a tak tu k posezení láká řada vinných sklepů, hotelů a vináren. Gastronomické zážitky vás ale čekají i za městem, třeba ve vinařském domě Sonberk s nádherným výhledem na Pálavu. Možná vás vyhlídka zláká i k návštěvě několika pálavských zřícenin v čele s torzem někdejšího strážního hradu Děvičky. Při toulkách po okolí byste neměli vynechat ani jeskyni Na Turoldu, v jejímž nitru se skrývá podzemní jezírko se smaragdově zbarvenou vodou.